با خرید یکساله سرویس های وبانت تا 20 درصد تخفیف بگیرید

تاثیر فونت در سایت

تاثیر فونت در سایت

 

امروزه هر کسب و کاری که دارای وبسایت می باشد و محصولات و خدمات خود را از طریق آن معرفی می کند ، در واقع می خواهد به بهترین شکل این امر را انجام دهد. یکی از نکات طراحی که می تواند در ارائه هر چه بهتر این کار کمک کند ، انتخاب فونت مناسب می باشد. انتخاب فونت مناسب در کنار انتخاب رنگ برند می تواند برای کسب و کار شما بسیار مفید باشد. رنگ برند مقوله ای است ، که آنقدر اهمیت دارد که برخی از کسب و کار ها را با رنگ شخصی خودشان می شناسیم. مثلا : اولین چیزی که در مورد رایتل شاید به یاد بیاورید ، رنگ بنفش آن می باشد. انتخاب رنگ برند بسیار مفصل است و در این مقاله نمی گنجد ، حتی بسیاری مسائل از جمله اهداف کسب و کار و … در انتخاب آن می تواند تاثیر گذار باشند.

در ادامه این مقاله می خواهیم در مورد تاثیر فونت در سایت ، رنگ و سایز آن مطالبی را به شما عزیزان ارائه دهیم ، تا بتوانید در قسمت های های مختلف وبسایت خود از فونت های مناسب استفاده کنید. یکی از موضوعاتی که شاید با خودتان فکر کنید این است ، که قطعا فونت در سئو تاثیرگذار نیست و تاثیر فونت در سئو صفر می باشد! ولی باید بدانید که به طور قطعی این تصور غلط است. در واقع حتی اگر فونت مناسب به طور مستقیم جزء یکی از فاکتور های رتبه دهی موتور های جستجو نباشد در ادامه به شما می گوییم که چگونه فونت می تواند در سئو تاثیر چشم گیری داشته باشد.

 

انتخاب فونت

انتخاب بهترین فونت در سایت از جمله سوالاتی است که طراحان سایت هنگام انتخاب فونت مناسب ، زمانی که با هزاران فونت متفاوت روبرو می شوند و به دنبال بهترین فونت برای سایت ، به دنبال پاسخ به آن هستند. یکی از اولین مواردی که در انتخاب فونت باید به آن توجه داشت حوزه فعالیتی شما می باشد. ابتدا از خودتان بپرسید که کسب و کار شما در چه حوزه ای فعالیت می کند ، مخاطبان شما چه کسانی می باشند ، تمایل دارید بازدیدکنندگان چه تصوری از سایت شما داشته باشند؟ و…

 

آیا برای یک سایت دانشگاهی با مطالب علمی و مخاطبانی که به دنبال مطالب علمی هستند ، به دنبال فونت مناسب می گردید؟

آیا برای یک سایت هنری با مطالب هنری و مخاطبانی که به دنبال هنر هستند ، به دنبال فونت مناسب می گردید؟

آیا برای یک سایت شرکتی که محصولاتی را که می فروشید و مخاطبانی که به دنبال اطلاعات مختلف در مورد ویژگی محصولات و… هستند ، به دنبال فونت مناسب می گردید؟

 

زمانی که که به این سوالات و سوالاتی مشابه پاسخ دادید می توانید فونت مناسب با فعالیتتان را انتخاب کنید. در ادامه به تاثیر فونت در سایت و پرکاربرد ترین فونت هایی که در سایت های مختلف استفاده می شود اشاره خواهیم کرد. از جمله مهمترین و مناسب ترین فونت هایی که در زبان فارسی می توانید از آن ها استفاده کنید، عبارت اند از :

B Yekan ، Iran sense ، vazir ، shabnam و …

و از جمله مهمترین و مناسب ترین فونت هایی که در زبان انگلیسی می توانید از آنها استفاده کنید ، عبارت اند از:

Archivo Narrow ، Palanquin ، PT Sans ، Ostrich Sans ، Montserrat ، Abril Fatface ، Fjord و …

شاید برای شما پیش آمده باشد ، که از فونت سایتی یا مطلبی بخواهید استفاده کنید اما اسم آن را ندانید. امروزه سایت هایی هستند که می توانید با کمک آن ها نام فونت مورد نظرتان را پیدا کنید. همچنین برای یافتن فونت وبسایت ها ، آسان ترین روش ممکن این است که می توانید روی متن مورد نظر راست کلیک کنید و سپس گزینه Inspect را بزنید و در قسمتی که باز می شود در قسمت پایین کلمه font را جستجو کنید تا نام ، اندازه و…فونت را پیدا کنید.

 

 

سایز فونت

اکثر افراد زمان طراحی وبسایت به سایز فونت اهمیتی آنچنانی نمی دهند ، اما از آن جایی که فونت در دستگاه های مختلفی نظیر کامپیوتر ، تبلت و تلفن همراه نمایش داده می شود ، سایز فونت بسیار مهم می باشد. این مسئله در تبلت و تلفن همراه ، بدلیل اینکه حدود 60 تا 80 درصد کاربران از تبلت و تلفن همراه برای جستجو های اینترنتی خود استفاده می کنند ، بسیار اهمیت دارد.

برای درک بهتر سایز فونت تصور کنید که برای خرید لپ تاپ عبارتی مثل خرید لپ تاپ سونی مهندسی  را در موتورهای جستجو وارد می کنید. تصور کنید وارد اولین سایتی که می شوید با صفحه ای که از فونت بسیار ریز و از فونت شکسته استفاده کرده ، مواجه می شوید. احتمالا نیاز به یک عینک قوی! برای خواندن ویژگی های لپ تاپ مورد نظرتان دارید و در واقع به سختی می توانید مشخصات لپتاپی که به دنبال آن بوده اید را مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم مناسبی برای خرید بگیرید. در همین شرایط تصور کنید که وارد سایت دیگری می شوید ، که با یک فونت مناسب و رنگ مناسب مشخصات لپ تاپ مورد نظر شما را توضیح داده است.

با همین مثال به اهمیت فونت در سئو پی بردید. در واقع یکی از عواملی که کاربری وارد سایت شما می شود و از آن به سرعت آن را ترک می کنند ، می تواند فونت نامناسب باشد و همچنین زمانی که فونت مناسبی برای سایت خود انتخاب می کنید ، اگر محتوای مناسب و درست و صادقانه و دیگر عوامل را هم داشته باشید ، کاربران با ورود به سایت شما ، از بخش های مختلف آن استفاده می کنند که در سئو سایت نیز بسیار تاثیرگذار می باشد.

به عنوان نکته آخر این بخش توجه داشته باشید! سایز فونت استانداردی که در همه دستگاه ها برای کاربران مفید است بین 12 تا 14 می باشد. البته با توجه به اهمیت آن و وجود انواع فونت های متفاوت ، حتما در تلفن همراه ، تبلت و کامپیوتر مطالب خود را برای یک بار بررسی کنید تا بتوانید بهترین سایز را برای وبسایت خود انتخاب کنید.

 

رنگ فونت

رنگ فونت به اندازه سایز فونت نیز اهمیت بسزایی در سایت دارد. مطمئن شوید که رنگ فونتی که انتخاب کرده اید به آسانی خوانده می شود و با رنگ پس زمینه وبسایت شما هم خوانی داشته باشد. برای مثال : اگر رنگ پس زمینه شما سفید است ، انتخاب رنگ طوسی روشن برای متن هایتان ، می تواند عمل خواندن را برای کاربران دشوار سازد. بنابراین انتخاب رنگ فونت مناسب نیز بسیار مهم می باشد. تاثیر فونت در وبسایت بسیار اهمیت دارد! اگر این نکات را رعایت کنید یک سایت کامل و استاندارد خواهید داشت.

 

فونت واحد

منظور ما از فونت واحد در اینجا این است ، که بهتر است در بخش های مختلف سایت از یک فونت واحد به همراه سایز و رنگ مشخص استفاده کنید. انتخاب یک فونت استاندارد و واحد در بخش های مختلف سایت می تواند برای برند شما مفید باشد. مثلا در بخش مقالات از یک فونت با یک سایز مشخص و رنگ مشخص استفاده کنید و همین را در همه مقالات حفظ کنید. در ایجاد یک فونت واحد عوامل مختلفی را باید در نظر بگیرید. ولی نکته ای که بیش از همه از اهمیت بالایی برخوردار است انتخاب فونت و رنگ و سایزی است که به آسانی خوانده می شود.

 

نتیجه گیری

انتخاب فونت ، سایز و رنگ مناسب برای وبسایت کسب و کار شما حتی اگر تاثیر مستقیم در سئو نداشته باشد ، به دلایلی که در این مقاله ذکر کردیم در سئو بسیار موثر است. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در سئو هر وبسایتی درست است که عمدتا محتوای مناسب و صادقانه و مسائل دیگر است ، اما برای ارائه آنها لزوم هایی مانند فونت مناسب و… لازم می باشد. با همین نکات ساده ، تاثیر فونت در سایت که در مقاله ذکر شد می توانید تجربه کاربری بهتری را برای کاربران خود به ارمغان بیاورید.

ما در وبانت متفاوت ترین طراحی سایت در شیراز را برای شما انجام می دهیم. اگر شما عزیزان در رابطه با خرید هاستینگ در شیراز نیاز به مشاوره داشتید ، متخصصان ما آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

 

بروزرسانی : 8 مرداد 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *